Za i przeciw

Argumenty „za i przeciw” posiadaniu mikroświnki Z reguły rozczarowanie z posiadania jakiegokolwiek zwierzaka, czy to będzie pies, kot czy szczur wynika z tego, że mamy na jego temat błędne wyobrażenia, a co za tym idzie nierealne oczekiwania. Aby uniknąć zawodu i nie narażać siebie ani mikroświnki na niepotrzebny stres przygotowaliśmy maksymalnie kompletną listę argumentów „za i przeciw” trzymania miniaturowej świnki jako domowego pupila.

Za Przeciw
Świnki są bardzo inteligentnymi zwierzętami i pod tym względem plasują się zaraz po szympansach, delfinach, szczurach i psach. Są żywe, ciekawskie, aktywne i towarzyskie. Myśląc o zwierzęcej inteligencji na ogół mamy na myśli łatwość uczenia się i podporządkowania człowiekowi. Tymczasem, chodzi raczej o to, że inteligentne zwierzę łatwo się nudzi i potrzebuje zajęcia oraz towarzystwa. Znudzona świnka trzymana w domu znajdzie sobie zajęcia, a będzie ono polegało na ryciu w parkiecie, obgryzaniu ścian, wywracaniu kwiatków i zabawie w ziemi z doniczek. Będzie nas również przyzywać głośnym kwiczeniem, ku rozpaczy sąsiadów.
Świnki, które zostały wykastrowane lub wysterylizowane będą miały łagodniejszy temperament od tych, którymi rządzą hormony. Świnki mają hierarchię stada i skłonność do postrzegania siebie jako szefa. Po osiągnięciu 18 miesięcy mogą rozpocząć z nami walkę o dominację, co będzie objawiało się naskakiwaniem, popychaniem i trącaniem. Co 21 dni loszki mają ruję i mogą wówczas bardzo humorzaste. Aby tego uniknąć świnki należy kastrować / sterylizować.
Świnki są czystymi zwierzętami i można je nauczyć załatwiania w kuwecie. Chowane w zagrodzie, z reguły załatwiają się w jednym miejscu, co ułatwia utrzymanie czystości. Dzięki zamiłowaniu do rycia można je wykorzystać do przekopania ogródka warzywnego jesienią, wyjedzenia resztek i „zbronowania” ziemi. Świnki kochają ryć. W mieszkaniu zryją nam parkiet; w ogrodzie – trawnik. Dlatego trzeba im wyznaczyć miejsce, w którym będą mogły oddać się przyjemności kopania w poszukiwaniu robaczków i korzonków. A może trufli?
Z reguły szczecina świnek nie uczula alergików. Może ich jednak uczulać słoma lub siano, na której mieszkają świnki.
Świnki są czystymi zwierzętami i nie wydzielają zapachu. Mają bardzo wrażliwą skórę – w słoneczne dni, trzeba zapewnić im cień i miejsce do kąpieli. Po kąpieli świnki z przyjemnością wytarzają się w ziemi J
Mikro-świnki dość długo pozostają małe i słodkie. Po podwórku będzie za nami biegał uroczy wesoły prosiak nieustannie machający ogonkiem, wprawiając w zachwyt wszystkich gości i sąsiadów. Mikroświnki rosną do 3-5 lat, kiedy osiągają średnio 40-60 kilo wagi i około 40 cm wzrostu. To spora masa, na przykład, gdy zechcemy wziąć świnkę na ręce albo gdy rozpędzona na nas wpadnie.
Oswojone świnki lubią być głaskane, zwłaszcza pod brzuchem. Niektóre rozłożą się przed nami kopytkami do góry i będę uroczo pojękiwać podczas smyrania po brzuszku. Nawet bardzo oswojone świnki nie przepadają za braniem ich na ręce. Wynika to z faktu, że w naturalnym środowisku świnki są pożywieniem drapieżników. Ciasne otoczenie ich ramionami i unieruchomienie sprawia, że wpadają w panikę.
Jako zwierzęta inteligentne, świnki potrzebują zajęcia, czyli naszego czasu i uwagi. Można je uczyć sztuczek, chodzenia na smyczy, lub po prostu cieszyć się niecodziennym towarzyszem, który biega za nami po ogrodzie. Jako zwierzęta inteligentne, świnki potrzebują zajęcia, czyli naszego czasu i uwagi. Jeśli mają być pozostawione same sobie powinny żyć w stadku.
Świnki żyją około 15 lat, co jest świetną wiadomością, dla kogoś, kto się do nich przywiązał i traktuje je jak przyjaciela. Świnki żyją około 15 lat, co jest złą wiadomością, dla kogoś, kto traktuje je jak krótkookresową modę.
Dostarczają naturalnego nawozu do ogrodu i pomagają sprzątać opadłe owoce w drzew.