Świnka getyńska

o to jest świnka getyńska?

Przeszukując internet natknęliśmy się na oferty sprzedaży tzw. świnek getyńskich. Są reklamowane jako bardzo małe – waga dorosłej to ok. 20 kg., wzrost 30 cm. Ponieważ takie obietnice zawsze wzbudzają w nas niedowierzanie, postanowiliśmy poszperać dokładniej.

Świnka getyńska (Göttingen Minipig) jest efektem prac naukowców uniwersytetu Georg-August-w mieście Göttingen, w Niemczech. Prace nad wyhodowaniem świnki rozpoczęto w latach 60. ubiegłego wieku aby 30 lat później uzyskać skonsolidowaną populację. Rasa jest efektem krzyżówek Minnesota Minipig, wietnamskiej świnki zwisłobrzuchej i German Landrace. Świnka powstała jako zwierzę laboratoryjne przeznaczone do badań. Chodziło o to, aby nie był to gryzoń i aby miał wiele podobieństw z człowiekiem. Göttingen Minipig nadaje się do wielu rodzajów badań naukowych z uwagi duże fizjologiczne podobieństwo do człowieka (skór, ametabolizm, żywienie), jednolity fenotyp, rozmiary umożliwiające czynności chirurgiczne oraz łatwość w hodowli i utrzymaniu.

Świnki osiągają wagę około 35 kilogramów w wyniku wieloletniej selekcji pod kątem wagi. Dopiero niedawno pojawiły się plany selekcji pod kątem temperamentu.

Stada świnek utrzymywane są w Danii (3), Niemczech (1) i w Stanach Zjednoczonych. Populacja jest nieliczna i bardzo dobrze udokumentowana. W latach 90 zarzucono hodowlę świnek kolorowych na rzecz białych między innymi dlatego, że białe lepiej nadawały się do badań dermatologicznych.

Naukowcy planują opatrzenie świnek czipami z chwilą kiedy rasa stanie się dostępna na rynku.