O mikroświnkach

Podstawowe informacje i trochę historii
Mikroświnki są efektem krzyżowania kilku miniaturowych ras świń, m.in. nowozelandzkiej kune-kune, Gloucester Old Spot, wietnamskiej czy Ossabaw Island, które podjęto w Kanadzie i Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. Określano je jako miniaturowe świnki zwisłobrzuche, jednak na skutek artykułów pojawiających się w prasie przylgnęła do nich nazwa mikroświnki.
Czytając dostępne artykuły na temat mikroświnek można pogubić się terminologii. Znajdziemy je pod takimi nazwami jak „tea-cup pig”, „Juliana pig”, „Micro Mini Pig”, czy „pocket pig”. Te terminy dotyczą wielkości a nie typu czy rasy. Wszystkie te świnki są po prostu miniaturową świnką zwisłobrzuchą (miniature potbellied pig).

Rozmiary mikroświnek
Gdy kupujemy rasowego jamnika, to mamy pewność, że jego waga będzie się wahać od 6 do 9 kg. Tymczasem w przypadku świnek sprawa jest bardziej skomplikowana. Ich wzrost może wahać się od 30 cm do 45 cm, a waga od 25 do 60 kg. Generalnie, wielkość przeciętnej świnki można porównać do wielkości spaniela, będzie jednak od niego czterokrotnie cięższa . Mądrzy hodowcy dążą do uzyskania jak najmniejszych świnek unikając przy tym negatywnych skutków miniaturyzacji. W tym celu krzyżują większe loszki z mniejszymi knurkami. To pozwala uniknąć kłopotów przy porodzie, a jednocześnie gwarantuje utrzymanie małej budowy ciała. Zdarzają się jednak przypadki bardzo wczesnego odstawiania prosiąt od matki (nawet w wieku 2 tygodni), żeby zahamować proces wzrostu prosiąt. Uważamy takie praktyki za barbarzyństwo.

Warto obalić mit dotyczący „kieszonkowych” świnek.

Miniaturowe świnki zwisłobrzuche nazwano miniaturowymi nie dlatego, że mieszczą się w torebce Paris Hilton, ale dlatego, że są miniaturowe w porównaniu ze swoją kuzynką –świnią domową ważącą ok. 400 kg. Gdy wejdziemy do pierwszego lepszego chlewu na polskiej wsi i zobaczymy parodniowe prosięta, zadziwi nas ich niewielki rozmiar w porównaniu do monstrualnych wręcz gabarytów matki. Kilkudniowe prosięta miniaturowych ras mieszczą się na ludzkiej dłoni. Nie oznacza to jednak, że na zawsze pozostaną tak małe. Dlatego, gdy oglądamy strony internetowe, na których roi się od zdjęć świnek przypominających pluszowe zabawki, niewiele większych od kota, pamiętajmy, że to są zdjęcia prosiąt i że one – jak każde zwierzę – urosną.

Świnki wcześnie osiągają dojrzałość płciową – mogą być rodzicami w wieku 5-6 miesięcy. Natomiast ostateczną wielkość osiągają dopiero w wieku 3-5 lat. Dlatego możemy znaleźć zdjęcia małych rodziców określanych jako “tea-cupy” czy “micro mini”, co nie będzie jednak odzwierciedleniem ich rzeczywistej wielkości, a raczej ich niedojrzałości. Jak również niedojrzałości hodowcy, który reklamuje je jako „najmniejsze z małych”.

Warto o tym pamiętać, żeby nie przeżyć rozczarowania, gdy z naszego kieszonkowego prosiaczka urośnie zwierzak sięgający nam do kolan o sporej masie. Nie zapominajmy, że 50 kilo to mało dla świnki, ale to więcej niż waży owczarek niemiecki czy bokser – to waga zbliżona do masy ciała mastiffa neapolitańskiego, a to potężne psiska.

Dieta
Świnki są wszystkożerne i są strasznymi łakomczuchami, dlatego trzeba podawać im karmę wartościową, ale nisko-kaloryczną. Nie chowamy ich przecież na kotlety schabowe. Podstawą diety powinny być warzywa. Owoce warto dozować, można je traktować jako nagrodę lub przysmak. Dorosłe świnki karminy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W przygotowaniu wielkości porcji kierujemy się zdrowym rozsądkiem, umiarem i obserwacją. Przykładowo dla naszych 6 świnek przygotowujemy jeden posiłek w dużej misce (klasyczna emaliowa ;-) ), na który składa się 1 cukinia, pół dyni, 3-5 marchewek i 3-5 buraków. Latem, gdy mogą się paść i dostają smakołyki w postaci owoców, porcje są mniejsze; zimą – gdy świnki są w stajni – większe i bardziej kaloryczne.

Świnki są łakomczuchami i nigdy nie mają dość jedzenia, dlatego musimy obserwować, czy nie tyją i w razie czego ograniczyć wielkość porcji. Warto wyposażyć się w specjalną miskę do karmienia prosiąt, która ma otwierane dno. Środek miski wysypujemy piaskiem, dzięki czemu jest na tyle ciężka, że świnki nie przewrócą jej ryjkiem. Generalnie, naczynie, z którego jedzą świnki powinno być płaskie i ciężkie.

Warzywa: cukinia, kabaczki, marchew, buraki, dynia, brokuły, kalafior, ogórki, rzepa. Ziemniaki należy podawać ostrożnie, ze względu na dużą zawartość skrobi.

Owoce: jako przysmak.

Zielenina: sałata rzymska, liście buraków, nać marchwi, kapusta włoska,

Zboża: otręby zbożowe, kiełki pszenicy, chleb pełnoziarnisty, pszenica, jęczmień

Białka: orzechy, fasola, soja (ok. 10% dziennego zapotrzebowania)

Płyny: świeża woda przez cały dzień

Inne: siemię lniane, dodatek ospy (karmy zbożowej dla trzody chlewnej); możliwość skubania trawy,

Produkty zakazane: karma dla psów lub kotów, ponieważ zawiera za dużo białka. Resztki ze stołu, ponieważ w ten sposób możemy nasze stadko utuczyć i nie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Karmy i koncentraty dla trzody chlewnej, ponieważ ich zadaniem jest zapewnienie zwierzęciu masy tucznej. Czekolada, mięso, kofeina, alkohol, sól.


Argumenty „za i przeciw” posiadaniu mikroświnki

Z reguły rozczarowanie z posiadania jakiegokolwiek zwierzaka, czy to będzie pies, kot czy szczur wynika z tego, że mamy na jego temat błędne wyobrażenia, a co za tym idzie nierealne oczekiwania. Aby uniknąć zawodu i nie narażać siebie ani mikroświnki na niepotrzebny stres przygotowaliśmy maksymalnie kompletną listę argumentów „za i przeciw” trzymania miniaturowej świnki jako domowego pupila.

Za

Przeciw

Świnki są bardzo inteligentnymi zwierzętami i pod tym względem plasują się zaraz po szympansach, delfinach, szczurach i psach. Są żywe, ciekawskie, aktywne i towarzyskie.   

Myśląc o zwierzęcej inteligencji na ogół mamy na myśli łatwość uczenia się i podporządkowania człowiekowi. Tymczasem, chodzi raczej o to, że inteligentne zwierzę łatwo się nudzi i potrzebuje zajęcia oraz towarzystwa. Znudzona świnka trzymana w domu znajdzie sobie zajęcia, a będzie ono polegało na ryciu w parkiecie, obgryzaniu ścian, wywracaniu kwiatków i zabawie w ziemi z doniczek. Będzie nas również przyzywać głośnym kwiczeniem, ku rozpaczy sąsiadów.

Świnki, które zostały wykastrowane lub wysterylizowane będą miały łagodniejszy temperament od tych, którymi rządzą hormony.  

Świnki mają hierarchię stada i skłonność do postrzegania siebie jako szefa. Po osiągnięciu 18 miesięcy mogą rozpocząć z nami walkę o dominację, co będzie objawiało się naskakiwaniem, popychaniem i trącaniem. Co 21 dni loszki mają ruję i mogą wówczas bardzo humorzaste. Aby tego uniknąć świnki należy kastrować / sterylizować.

Świnki są czystymi zwierzętami i można je nauczyć załatwiania w kuwecie. Chowane w zagrodzie, z reguły załatwiają się w jednym miejscu, co ułatwia utrzymanie czystości. Dzięki zamiłowaniu do rycia można je wykorzystać do przekopania ogródka warzywnego jesienią, wyjedzenia resztek i „zbronowania” ziemi.

Świnki kochają ryć. W mieszkaniu zryją nam parkiet; w ogrodzie – trawnik. Dlatego trzeba im wyznaczyć miejsce, w którym będą mogły oddać się przyjemności kopania w poszukiwaniu robaczków i korzonków. A może trufli?

Z reguły szczecina świnek nie uczula alergików.

Może ich jednak uczulać słoma lub siano, na której mieszkają świnki.

Świnki są czystymi zwierzętami i nie wydzielają zapachu.

Mają bardzo wrażliwą skórę – w słoneczne dni, trzeba zapewnić im cień i miejsce do kąpieli. Po kąpieli świnki z przyjemnością wytarzają się w ziemi J

Mikro-świnki dość długo pozostają małe i słodkie. Po podwórku będzie za nami biegał uroczy wesoły prosiak nieustannie machający ogonkiem, wprawiając w zachwyt wszystkich gości i sąsiadów.

Mikroświnki rosną do 3-5 lat, kiedy osiągają średnio 40-60 kilo wagi i około 40 cm wzrostu. To spora masa, na przykład, gdy zechcemy wziąć świnkę na ręce albo gdy rozpędzona na nas wpadnie.

Oswojone świnki lubią być głaskane, zwłaszcza pod brzuchem. Niektóre rozłożą się przed nami kopytkami do góry i będę uroczo pojękiwać podczas smyrania po brzuszku.

Nawet bardzo oswojone świnki nie przepadają za braniem ich na ręce. Wynika to z faktu, że w naturalnym środowisku świnki są pożywieniem drapieżników. Ciasne otoczenie ich ramionami i unieruchomienie sprawia, że wpadają w panikę.

Jako zwierzęta inteligentne, świnki potrzebują zajęcia, czyli naszego czasu i uwagi. Można je uczyć sztuczek, chodzenia na smyczy, lub po prostu cieszyć się niecodziennym towarzyszem, który biega za nami po ogrodzie.  

Jako zwierzęta inteligentne, świnki potrzebują zajęcia, czyli naszego czasu i uwagi. Jeśli mają być pozostawione same sobie powinny żyć w stadku.

Świnki żyją około 15 lat, co jest świetną wiadomością, dla kogoś, kto się do nich przywiązał i traktuje je jak przyjaciela.

Świnki żyją około 15 lat, co jest złą wiadomością, dla kogoś, kto traktuje je jak krótkookresową modę.

Dostarczają naturalnego nawozu do ogrodu i pomagają sprzątać opadłe owoce w drzew.

 

 

Co to jest świnka getyńska?

Przeszukując internet natknęliśmy się na oferty sprzedaży tzw. świnek getyńskich. Są reklamowane jako bardzo małe – waga dorosłej to ok. 20 kg., wzrost 30 cm. Ponieważ takie obietnice zawsze wzbudzają w nas niedowierzanie, postanowiliśmy poszperać dokładniej.

Świnka getyńska (Göttingen Minipig) jest efektem prac naukowców uniwersytetu Georg-August-w mieście Göttingen, w Niemczech. Prace nad wyhodowaniem świnki rozpoczęto w latach 60. ubiegłego wieku aby 30 lat później uzyskać skonsolidowaną populację. Rasa jest efektem krzyżówek Minnesota Minipig, wietnamskiej świnki zwisłobrzuchej i German Landrace. Świnka powstała jako zwierzę laboratoryjne przeznaczone do badań. Chodziło o to, aby nie był to gryzoń i aby miał wiele podobieństw z człowiekiem. Göttingen Minipig nadaje się do wielu rodzajów badań naukowych z uwagi duże fizjologiczne podobieństwo do człowieka (skór, ametabolizm, żywienie), jednolity fenotyp, rozmiary umożliwiające czynności chirurgiczne oraz łatwość w hodowli i utrzymaniu.

Świnki osiągają wagę około 35 kilogramów w wyniku wieloletniej selekcji pod kątem wagi. Dopiero niedawno pojawiły się plany selekcji pod kątem temperamentu.

Stada świnek utrzymywane są w Danii (3), Niemczech (1) i w Stanach Zjednoczonych. Populacja jest nieliczna i bardzo dobrze udokumentowana. W latach 90 zarzucono hodowlę świnek kolorowych na rzecz białych między innymi dlatego, że białe lepiej nadawały się do badań dermatologicznych.

Naukowcy planują opatrzenie świnek czipami z chwilą kiedy rasa stanie się dostępna na rynku.

 (źródło: minipigs.dk)

Agresja i dominacja

Dostałam list od kobiety, która ma siedmiotygodniowego knurka wykazującego zachowania agresywne i pomyślałam, że dobrze byłoby poruszyć temat agresji i dominacji u mikroświnek.

Świnki są zwierzętami stadnymi i w związku z tym mają w stadzie hierarchię, podobnie jak psy. W stadzie są świnki dominujące i świnki uległe. Dominująca świnka zawsze dostaje to, co chce. To samo dzieje się w stadzie stworzonym z człowiekiem. Niektóre świnki już w bardzo młodym wieku będą wykazywać zachowania agresywne i niekoniecznie musi to być związane z gryzieniem. Przejawem dominacji jest również podskakiwanie, robienie „najazdów” na nogi, kwiczenie, żeby wymusić uwagę lub jedzenie, stroszenie pióropusza na grzbiecie.

Osobniki z natury dominujące łatwo rozpoznać w stadzie już od pierwszych dni. Dominujące prosiaki biją swoje rodzeństwo, są pierwsze przy żarciu i strasznie się rozpychają. W pierwszych tygodnia życia ustawia je matka. Jak w przypadku wszystkich innych zwierząt, odpowiedzialny hodowca nie powinien sprzedawać zwierzaków skrajnie dominujących czy agresywnych.  

Znacznie częściej jednak zdarza się, że na agresję świnek właściciele zapracowują sobie sami pozwalając swoim pupilom na wszystko. Uważają, że to zabawne, gdy świnka stanowczo trąca ich małym ślicznym różowym ryjkiem w łydkę, próbuje gonić ich po mieszkaniu albo głośno kwiczy, żeby wejść na kolana czy dostać jeść. To nie jest zabawne i nie wolno dopuszczać do takich sytuacji. Należy przyjąć, że świnka jest podobna do przedstawiciela psiej rasy o silnym i niezależnym charakterze – na przykład teriera i tak samo z nią postępować od najmłodszych dni.

Na próby wymuszania czegoś kwikiem – nie reagujemy. Trudno – zatyczki do uszu – i przeczekujemy. Świnka szybko zrozumie, że kwiczeniem niczego nie wskóra. Czy chodzi o wypuszczenie z kojca, czy o wejście na kanapę, czy o jedzenie – dajemy jej to tylko wtedy, gdy jest grzeczna, w tym wypadku, gdy jest cicho.

W przypadku gryzienia czy ataku na nogi – warczymy (dosłownie) i mocno trącamy świnkę w bok, na wysokości karku albo pociągamy za ucho. Brzmi strasznie, ale tak właśnie robi maciora w stosunku do swoich niegrzecznych dzieci. Szczeniaka przewrócilibyśmy na plecy; świnkę – trącamy mocno w bok.

Przydatne bywa również pryskanie wodą lub rzucanie czymś, co robi dużo hałasu (np. puszka wypełniona grochem), oczywiście nie w świnkę, lecz obok niej. To zwłaszcza, gdy robi coś, co nam się nie podoba, na przykład buszuje w koszu na śmieci.

Ale najważniejsza jest konsekwencja: głaskamy wtedy gdy my mamy ochotę, a nie świnia; karmimy wtedy gdy uznamy, że nadeszła pora; nie dajemy się zepchnąć z kanapy; trącać po nogach itd.

Knurki należy kastrować (my to robimy już w pierwszych dniach życia), co pomaga również w eliminacji przykrego zapachu w przypadku, gdy świnka mieszka w domu.

Agresja u świnek może być również wynikiem braku dostępu do podwórka. Świnka chowana cały czas w domu zwyczajnie się nudzi, nie ma okazji do wyładowania energii. Jedna z osób, która wzięła od nas świnkę, doświadczona trenerka psów i koni, zabiera prosiaka na codzienne spacery z psami, pomimo tego, że maluch na co dzień mieszka w domu i bardzo lubi grzać tyłeczek przy kominku. To bardzo słuszna strategia. Ale to samo dotyczy psów – dobry pies to pies wybiegany i zmęczony; zamknięty w mieszkaniu – będzie ujadał lub niszczył wszystko co popadnie.

Agresja u małych prosiaków odstawionych od matki i wprowadzonych do nowego domu może wynikać z braku oswojenia z człowiekiem. W tym wypadku należy pracować nad tym, żeby świnka zrozumiała, że ludzie są fajni. W tym celu przydaje się karmienie z ręki lub z łyżki, drapanie po brzuszku, przemawianie spokojnym głosem, ustawienie kojca ze świnką w centralnym punkcie domu, żeby przyzwyczaiła się do widoku i zapachu człowieka. Młode świnki oswajają się szybko, więc ten problem powinien ustąpić.

Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku gdy świnka ma być towarzyszem dziecka, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie prawidłowych zachowań zarówno u dziecka jak i u świnki. Dziecku nie pozwalamy na podkarmianie świnki i spanie z nią w łóżku, a śwince nie pozwalamy na wymuszanie od dziecka głaskania lub przysmaków kwiczeniem lub gwałtownym trącaniem ryjkiem.

Świnki są pojętnymi stworzeniami i dobrze reagują na szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia, czyli nagradzanie pożądanych zachowań smakołykiem lub pieszczotą. Od pierwszego dnia pobytu świnki w domu należy określić zasady współżycia i konsekwentnie ich przestrzegać. Konsekwencja, nagradzanie pożądanych zachowań, stanowcze reagowanie na zachowania niepożądane to coś, co musimy robić cały czas, a nie tylko w młodości – musimy o tym śwince nieustanie przypominać i nie folgować jej ani na chwilę, bo będzie próbowała to wykorzystać i podnieść swoją hierarchię w stadzie.

Terytorialny charakter świnek jest również kolejnym argumentem przemawiającym za nietrzymaniem ich w mieszkaniu. Świnka będzie traktować mieszkanie jako własne terytorium i gdy będzie starsza może agresywnie reagować na gości. W jej oczach będzie to inna świnia, która wkroczyła na jej terytorium. Dużo prościej jest zrobić śwince własne mieszkanko na dworze i zapraszać ją do domu wtedy, gdy my mamy na to ochotę. Jeśli jednak zdecydujemy się na świnkę w mieszkaniu, należy obserwować jej stosunek do odwiedzających, aby w porę reagować na niewłaściwe zachowanie. Ja będę się jeszcze upierać przy tym, żeby świnka miała własny kojec lub klatkę, w której zawsze można ją zamknąć. Pamiętajmy jednak, że my musimy mieć prawo włożyć rękę do tej klatki – bo my rządzimy w tym stadzie.

Muszę też wspomnieć o tym, że znacznie częściej to my jesteśmy winni agresji zwierząt, a nie one. Genetycznie agresywne osobniki, tak wśród świnek jak i psów, i pewnie innych zwierząt również, nie zdarzają się często. Znacznie częściej to człowiek nie umie właściwie odczytać mowy zwierząt traktując je jakby były ludźmi i okropnie je rozpieszczając. A – proszę mi wierzyć – nie jest trudno rozpieścić istoty tak słodkiej jak prosiątko. Dlatego nie polecam świnek ludziom, którzy nie umieją wychować labradora, ani ludziom, którym nie chce się poświęcić czasu na poznanie zachowań zwierząt, z którymi planują żyć.

 

 

 

 

122 odpowiedzi na „O mikroświnkach

 1. Pingback: cameltoe

 2. Pingback: Roof Repair Long Island

 3. Pingback: hotel booking sites

 4. Pingback: clic here

 5. Pingback: Psp gaming console

 6. Pingback: zynga poker chips for sale

 7. Pingback: دانلود قسمت هفتم شهرزاد

 8. Pingback: jake burgess east berlin ct

 9. Pingback: cr hack

 10. Pingback: پنجره دوجداره

 11. Pingback: thin led recessed light

 12. Pingback: پنجره

 13. Pingback: i88Cash

 14. Pingback: bitcoin investment coin-banks

 15. Pingback: magazin pescuit

 16. Pingback: bitcoin trading

 17. Pingback: coin-banks bitcoin

 18. Pingback: coin-banks cryptocurrency

 19. Pingback: Porn World

 20. Pingback: coin-banks bitcoin

 21. Pingback: suszarka do wlosow aeg

 22. Pingback: DraftKings DFS

 23. Pingback: coin-banks trading

 24. Pingback: coin-banks.com

 25. Pingback: contact

 26. Pingback: mdansby

 27. Pingback: vigra master natural

 28. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 29. Pingback: vpm

 30. Pingback: anime series

 31. Pingback: titleist 917 driver

 32. Pingback: کول دانلول

 33. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15 پانزده

 34. Pingback: پنجره دوجداره

 35. Pingback: hack clash royale

 36. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15

 37. Pingback: دانلود شهرزاد 13

 38. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 13

 39. Pingback: Accounting firms in chicago

 40. Pingback: Strasbourg tourist guide

 41. Pingback: http://gopro.cba.pl/?p=31

 42. Pingback: casino

 43. Pingback: TRUSSARDI BAGS

 44. Pingback: Auto Event

 45. Pingback: Social Media Marketing

 46. Pingback: xsc.jlau.edu.cn/Bbs/home.php?mod=space&uid=1782247&do=profile&from=space

 47. Pingback: zobacz

 48. Pingback: cars

 49. Pingback: blazing key

 50. Pingback: Paw Patrol

 51. Pingback: fantasy

 52. Pingback: nursery rhymes

 53. Pingback: truck

 54. Pingback: babies songs

 55. Pingback: disney

 56. Pingback: Long Island Roofing

 57. Pingback: Automate Money Making Make Money Online

 58. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 16

 59. Pingback: air conditioner repair

 60. Pingback: Web Site

 61. Pingback: Lavone

 62. Pingback: 16 دانلود سریال شهرزاد

 63. Pingback: Automate Money Making Make Money Online

 64. Pingback: دانلود عالیجناب دوم

 65. Pingback: دانلود فیلم

 66. Pingback: دانلود عالیجناب قسمت اول

 67. Pingback: دانلود سریال عالیجناب قسمت اول 1

 68. Pingback: دانلود فیلم

 69. Pingback: relations

 70. Pingback: دانلود قسمت دوم سریال عالیجناب

 71. Pingback: Rap

 72. Pingback: 食品

 73. Pingback: Wrong Head

 74. Pingback: Best Crib Mattress

 75. Pingback: High School Assembly Speakers

 76. Pingback: game

 77. Pingback: Pig Stop motion

 78. Pingback: cooling system services

 79. Pingback: Rotten Apple

 80. Pingback: consultarcpf

 81. Pingback: political polls twitter

 82. Pingback: ounass

 83. Pingback: Marquee hire prices in London

 84. Pingback: PJ Max

 85. Pingback: قیمت پنجره دوجداره در ایران

 86. Pingback: kids songs

 87. Pingback: پنجره دوجداره وین تک

 88. Pingback: Bollywood Movies Trailer

 89. Pingback: شرکت تولیدی پنجره دوجداره ترک

 90. Pingback: PIG TOYS

 91. Pingback: پنجره ضد سرقت المانی

 92. Pingback: فروش توری پنجره

 93. Pingback: ethiopian condominium house for sale

 94. Pingback: دانلود فیلم

 95. Pingback: دانلود

 96. Pingback: آموزش پنجره دوجداره

 97. Pingback: for kids

 98. Pingback: save money

 99. Pingback: Carpet Cleaning fort hood TX

 100. Pingback: ping g30 hybrid

 101. Pingback: locolingo social

 102. Pingback: five little monkeys

 103. Pingback: Bangkok Caterin

 104. Pingback: kids songs

 105. Pingback: discount codes

 106. Pingback: reussir

 107. Pingback: Limo Vancouver BC

 108. Pingback: easy loans uk

 109. Pingback: Desert safari

 110. Pingback: Five Little

 111. Pingback: دانلود فیلم

 112. Pingback: usb charging cable for samsung

 113. Pingback: aws training

 114. Pingback: دانلود فیلم

 115. Pingback: play dought

 116. Pingback: دانلود فیلم های روز

 117. Pingback: rhymes for kids

 118. Pingback: sell home

 119. Pingback: sell home

 120. Pingback: affiliate network

 121. Pingback: SEO Belfast

 122. Pingback: تعویض پنجره دوجداره