Dieta

Świnki są wszystkożerne i są strasznymi łakomczuchami, dlatego trzeba podawać im karmę wartościową, ale nisko-kaloryczną. Nie chowamy ich przecież na kotlety schabowe. Podstawą diety powinny być warzywa. Owoce warto dozować, można je traktować jako nagrodę lub przysmak. Dorosłe świnki karminy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W przygotowaniu wielkości porcji kierujemy się zdrowym rozsądkiem, umiarem i obserwacją. Przykładowo dla naszych 6 świnek przygotowujemy jeden posiłek w dużej misce (klasyczna emaliowa ;-)  ), na który składa się 1 cukinia, pół dyni, 3-5 marchewek i 3-5 buraków. Latem, gdy mogą się paść i dostają smakołyki w postaci owoców, porcje są mniejsze; zimą – gdy świnki są w stajni – większe i bardziej kaloryczne.

Świnki są łakomczuchami i nigdy nie mają dość jedzenia, dlatego musimy obserwować, czy nie tyją i w razie czego ograniczyć wielkość porcji. Warto wyposażyć się w specjalną miskę do karmienia prosiąt, która ma otwierane dno. Środek miski wysypujemy piaskiem, dzięki czemu jest na tyle ciężka, że świnki nie przewrócą jej ryjkiem. Generalnie, naczynie, z którego jedzą świnki powinno być płaskie i ciężkie.

Warzywa: cukinia, kabaczki, marchew, buraki, dynia, brokuły, kalafior, ogórki, rzepa. Ziemniaki należy podawać ostrożnie, ze względu na dużą zawartość skrobi.

Owoce: jako przysmak.

Zielenina: sałata rzymska, liście buraków, nać marchwi, kapusta włoska,

Zboża: otręby zbożowe, kiełki pszenicy, chleb pełnoziarnisty, pszenica, jęczmień

Białka: orzechy, fasola, soja (ok. 10% dziennego zapotrzebowania)

Płyny: świeża woda przez cały dzień

Inne: siemię lniane, dodatek ospy (karmy zbożowej dla trzody chlewnej); możliwość skubania trawy,

Produkty zakazane: karma dla psów lub kotów, ponieważ zawiera za dużo białka. Resztki ze stołu, ponieważ w ten sposób możemy nasze stadko utuczyć i nie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Karmy i koncentraty dla trzody chlewnej, ponieważ ich zadaniem jest zapewnienie zwierzęciu masy tucznej. Czekolada, mięso, kofeina, alkohol, sól.