agresja i dominacja

Agresja i dominacja

Dostałam list od kobiety, która ma siedmiotygodniowego knurka wykazującego zachowania agresywne i pomyślałam, że dobrze byłoby poruszyć temat agresji i dominacji u mikroświnek.

Świnki są zwierzętami stadnymi i w związku z tym mają w stadzie hierarchię, podobnie jak psy. W stadzie są świnki dominujące i świnki uległe. Dominująca świnka zawsze dostaje to, co chce. To samo dzieje się w stadzie stworzonym z człowiekiem. Niektóre świnki już w bardzo młodym wieku będą wykazywać zachowania agresywne i niekoniecznie musi to być związane z gryzieniem. Przejawem dominacji jest również podskakiwanie, robienie „najazdów” na nogi, kwiczenie, żeby wymusić uwagę lub jedzenie, stroszenie pióropusza na grzbiecie.

Osobniki z natury dominujące łatwo rozpoznać w stadzie już od pierwszych dni. Dominujące prosiaki biją swoje rodzeństwo, są pierwsze przy żarciu i strasznie się rozpychają. W pierwszych tygodnia życia ustawia je matka. Jak w przypadku wszystkich innych zwierząt, odpowiedzialny hodowca nie powinien sprzedawać zwierzaków skrajnie dominujących czy agresywnych.  

Znacznie częściej jednak zdarza się, że na agresję świnek właściciele zapracowują sobie sami pozwalając swoim pupilom na wszystko. Uważają, że to zabawne, gdy świnka stanowczo trąca ich małym ślicznym różowym ryjkiem w łydkę, próbuje gonić ich po mieszkaniu albo głośno kwiczy, żeby wejść na kolana czy dostać jeść. To nie jest zabawne i nie wolno dopuszczać do takich sytuacji. Należy przyjąć, że świnka jest podobna do przedstawiciela psiej rasy o silnym i niezależnym charakterze – na przykład teriera i tak samo z nią postępować od najmłodszych dni.

Na próby wymuszania czegoś kwikiem – nie reagujemy. Trudno – zatyczki do uszu – i przeczekujemy. Świnka szybko zrozumie, że kwiczeniem niczego nie wskóra. Czy chodzi o wypuszczenie z kojca, czy o wejście na kanapę, czy o jedzenie – dajemy jej to tylko wtedy, gdy jest grzeczna, w tym wypadku, gdy jest cicho.

W przypadku gryzienia czy ataku na nogi – warczymy (dosłownie) i mocno trącamy świnkę w bok, na wysokości karku albo pociągamy za ucho. Brzmi strasznie, ale tak właśnie robi maciora w stosunku do swoich niegrzecznych dzieci. Szczeniaka przewrócilibyśmy na plecy; świnkę – trącamy mocno w bok.

Przydatne bywa również pryskanie wodą lub rzucanie czymś, co robi dużo hałasu (np. puszka wypełniona grochem), oczywiście nie w świnkę, lecz obok niej. To zwłaszcza, gdy robi coś, co nam się nie podoba, na przykład buszuje w koszu na śmieci.

Ale najważniejsza jest konsekwencja: głaskamy wtedy gdy my mamy ochotę, a nie świnia; karmimy wtedy gdy uznamy, że nadeszła pora; nie dajemy się zepchnąć z kanapy; trącać po nogach itd.

Knurki należy kastrować (my to robimy już w pierwszych dniach życia), co pomaga również w eliminacji przykrego zapachu w przypadku, gdy świnka mieszka w domu.

Agresja u świnek może być również wynikiem braku dostępu do podwórka. Świnka chowana cały czas w domu zwyczajnie się nudzi, nie ma okazji do wyładowania energii. Jedna z osób, która wzięła od nas świnkę, doświadczona trenerka psów i koni, zabiera prosiaka na codzienne spacery z psami, pomimo tego, że maluch na co dzień mieszka w domu i bardzo lubi grzać tyłeczek przy kominku. To bardzo słuszna strategia. Ale to samo dotyczy psów – dobry pies to pies wybiegany i zmęczony; zamknięty w mieszkaniu – będzie ujadał lub niszczył wszystko co popadnie.

Agresja u małych prosiaków odstawionych od matki i wprowadzonych do nowego domu może wynikać z braku oswojenia z człowiekiem. W tym wypadku należy pracować nad tym, żeby świnka zrozumiała, że ludzie są fajni. W tym celu przydaje się karmienie z ręki lub z łyżki, drapanie po brzuszku, przemawianie spokojnym głosem, ustawienie kojca ze świnką w centralnym punkcie domu, żeby przyzwyczaiła się do widoku i zapachu człowieka. Młode świnki oswajają się szybko, więc ten problem powinien ustąpić.

Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku gdy świnka ma być towarzyszem dziecka, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie prawidłowych zachowań zarówno u dziecka jak i u świnki. Dziecku nie pozwalamy na podkarmianie świnki i spanie z nią w łóżku, a śwince nie pozwalamy na wymuszanie od dziecka głaskania lub przysmaków kwiczeniem lub gwałtownym trącaniem ryjkiem.

Świnki są pojętnymi stworzeniami i dobrze reagują na szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia, czyli nagradzanie pożądanych zachowań smakołykiem lub pieszczotą. Od pierwszego dnia pobytu świnki w domu należy określić zasady współżycia i konsekwentnie ich przestrzegać. Konsekwencja, nagradzanie pożądanych zachowań, stanowcze reagowanie na zachowania niepożądane to coś, co musimy robić cały czas, a nie tylko w młodości – musimy o tym śwince nieustanie przypominać i nie folgować jej ani na chwilę, bo będzie próbowała to wykorzystać i podnieść swoją hierarchię w stadzie.

Terytorialny charakter świnek jest również kolejnym argumentem przemawiającym za nietrzymaniem ich w mieszkaniu. Świnka będzie traktować mieszkanie jako własne terytorium i gdy będzie starsza może agresywnie reagować na gości. W jej oczach będzie to inna świnia, która wkroczyła na jej terytorium. Dużo prościej jest zrobić śwince własne mieszkanko na dworze i zapraszać ją do domu wtedy, gdy my mamy na to ochotę. Jeśli jednak zdecydujemy się na świnkę w mieszkaniu, należy obserwować jej stosunek do odwiedzających, aby w porę reagować na niewłaściwe zachowanie. Ja będę się jeszcze upierać przy tym, żeby świnka miała własny kojec lub klatkę, w której zawsze można ją zamknąć. Pamiętajmy jednak, że my musimy mieć prawo włożyć rękę do tej klatki – bo my rządzimy w tym stadzie.

Muszę też wspomnieć o tym, że znacznie częściej to my jesteśmy winni agresji zwierząt, a nie one. Genetycznie agresywne osobniki, tak wśród świnek jak i psów, i pewnie innych zwierząt również, nie zdarzają się często. Znacznie częściej to człowiek nie umie właściwie odczytać mowy zwierząt traktując je jakby były ludźmi i okropnie je rozpieszczając. A – proszę mi wierzyć – nie jest trudno rozpieścić istoty tak słodkiej jak prosiątko. Dlatego nie polecam świnek ludziom, którzy nie umieją wychować labradora, ani ludziom, którym nie chce się poświęcić czasu na poznanie zachowań zwierząt, z którymi planują żyć.

 

 

 

73 odpowiedzi na „agresja i dominacja

 1. Pingback: news

 2. Pingback: this content

 3. Pingback: Vfx Body Reviews

 4. Pingback: Learn Photo Editing Ebook Review

 5. Pingback: have a peek here

 6. Pingback: check over here

 7. Pingback: this page

 8. Pingback: a fantastic read

 9. Pingback: Survival Life review

 10. Pingback: weblink

 11. Pingback: click here now

 12. Pingback: More about the author

 13. Pingback: read this article

 14. Pingback: have a peek here

 15. Pingback: a fantastic read

 16. Pingback: have a peek at these guys

 17. Pingback: this page

 18. Pingback: directory

 19. Pingback: check these guys out

 20. Pingback: this

 21. Pingback: dig this

 22. Pingback: view publisher site

 23. Pingback: Total Money Magnetism Review

 24. Pingback: their explanation

 25. Pingback: check this link right here now

 26. Pingback: anchor

 27. Pingback: Visit Website

 28. Pingback: pop over to these guys

 29. Pingback: other

 30. Pingback: other

 31. Pingback: their explanation

 32. Pingback: Forex Trendy Reviews

 33. Pingback: view publisher site

 34. Pingback: see this here

 35. Pingback: read more

 36. Pingback: click

 37. Pingback: official site

 38. Pingback: here

 39. Pingback: visit

 40. Pingback: why not find out more

 41. Pingback: my site

 42. Pingback: Truth About Cellulite Ebook

 43. Pingback: my site

 44. Pingback: Magic Of Making Up Course Reviews

 45. Pingback: Get Taller 4 Idiots

 46. Pingback: her latest blog

 47. Pingback: you can try this out

 48. Pingback: Get More Information

 49. Pingback: navigate to these guys

 50. Pingback: Penis Enlargement Remedy ebook

 51. Pingback: visit

 52. Pingback: check this link right here now

 53. Pingback: their explanation

 54. Pingback: here

 55. Pingback: anchor

 56. Pingback: click here

 57. Pingback: http://bartonbutcher29.jimdo.com/2016/12/14/60-day-fix-reviews/

 58. Pingback: click here

 59. Pingback: tires

 60. Pingback: rims

 61. Pingback: 2016 Newest HP Omen Pro Flagship Workstation 15 6 Full HD 1920x1080 Touchscreen Laptop Intel Core i7 4870HQ reviews

 62. Pingback: Clevo Prostar P650RS G 15 6 FHDIPSMatte Display with G Sync Intel Core i7 6700HQ 16GB DDR4 GTX 1070 512GB reviews

 63. Pingback: DELL LATITUDE D630 CORE 2 DUO 2 2GHz 120GB 2GB DVDRW 14WIDE XP PRO WI FI reviews

 64. Pingback: Dell Precision M90 Intel Core 2 Duo 2 16GHz Mobile Workstation 2GB RAM 100GB HDD 17 TFT Display DVDRW Gigabit reviews

 65. Pingback: Gateway 15 6 Laptop Celeron B820 1 7GHz Dual core 3GB 320GB NE56R10u reviews

 66. Pingback: read more

 67. Pingback: click here

 68. Pingback: click here

 69. Pingback: click here

 70. Pingback: read more

 71. Pingback: read more

 72. Pingback: cheap Albion Online Gold

 73. Pingback: x78bn5t37bc45rtb3x45ctbwxds