Agresja i dominacja

Agresja i dominacja

Dostałam list od kobiety, która ma siedmiotygodniowego knurka wykazującego zachowania agresywne i pomyślałam, że dobrze byłoby poruszyć temat agresji i dominacji u mikroświnek.

Świnki są zwierzętami stadnymi i w związku z tym mają w stadzie hierarchię, podobnie jak psy. W stadzie są świnki dominujące i świnki uległe. Dominująca świnka zawsze dostaje to, co chce. To samo dzieje się w stadzie stworzonym z człowiekiem. Niektóre świnki już w bardzo młodym wieku będą wykazywać zachowania agresywne i niekoniecznie musi to być związane z gryzieniem. Przejawem dominacji jest również podskakiwanie, robienie „najazdów” na nogi, kwiczenie, żeby wymusić uwagę lub jedzenie, stroszenie pióropusza na grzbiecie.

Osobniki z natury dominujące łatwo rozpoznać w stadzie już od pierwszych dni. Dominujące prosiaki biją swoje rodzeństwo, są pierwsze przy żarciu i strasznie się rozpychają. W pierwszych tygodnia życia ustawia je matka. Jak w przypadku wszystkich innych zwierząt, odpowiedzialny hodowca nie powinien sprzedawać zwierzaków skrajnie dominujących czy agresywnych.

Znacznie częściej jednak zdarza się, że na agresję świnek właściciele zapracowują sobie sami pozwalając swoim pupilom na wszystko. Uważają, że to zabawne, gdy świnka stanowczo trąca ich małym ślicznym różowym ryjkiem w łydkę, próbuje gonić ich po mieszkaniu albo głośno kwiczy, żeby wejść na kolana czy dostać jeść. To nie jest zabawne i nie wolno dopuszczać do takich sytuacji. Należy przyjąć, że świnka jest podobna do przedstawiciela psiej rasy o silnym i niezależnym charakterze – na przykład teriera i tak samo z nią postępować od najmłodszych dni.

Na próby wymuszania czegoś kwikiem – nie reagujemy. Trudno – zatyczki do uszu – i przeczekujemy. Świnka szybko zrozumie, że kwiczeniem niczego nie wskóra. Czy chodzi o wypuszczenie z kojca, czy o wejście na kanapę, czy o jedzenie – dajemy jej to tylko wtedy, gdy jest grzeczna, w tym wypadku, gdy jest cicho.

W przypadku gryzienia czy ataku na nogi – warczymy (dosłownie) i mocno trącamy świnkę w bok, na wysokości karku albo pociągamy za ucho. Brzmi strasznie, ale tak właśnie robi maciora w stosunku do swoich niegrzecznych dzieci. Szczeniaka przewrócilibyśmy na plecy; świnkę – trącamy mocno w bok.

Przydatne bywa również pryskanie wodą lub rzucanie czymś, co robi dużo hałasu (np. puszka wypełniona grochem), oczywiście nie w świnkę, lecz obok niej. To zwłaszcza, gdy robi coś, co nam się nie podoba, na przykład buszuje w koszu na śmieci.

Ale najważniejsza jest konsekwencja: głaskamy wtedy gdy my mamy ochotę, a nie świnia; karmimy wtedy gdy uznamy, że nadeszła pora; nie dajemy się zepchnąć z kanapy; trącać po nogach itd.

Knurki należy kastrować (my to robimy już w pierwszych dniach życia), co pomaga również w eliminacji przykrego zapachu w przypadku, gdy świnka mieszka w domu.

Agresja u świnek może być również wynikiem braku dostępu do podwórka. Świnka chowana cały czas w domu zwyczajnie się nudzi, nie ma okazji do wyładowania energii. Jedna z osób, która wzięła od nas świnkę, doświadczona trenerka psów i koni, zabiera prosiaka na codzienne spacery z psami, pomimo tego, że maluch na co dzień mieszka w domu i bardzo lubi grzać tyłeczek przy kominku. To bardzo słuszna strategia. Ale to samo dotyczy psów – dobry pies to pies wybiegany i zmęczony; zamknięty w mieszkaniu – będzie ujadał lub niszczył wszystko co popadnie.

Agresja u małych prosiaków odstawionych od matki i wprowadzonych do nowego domu może wynikać z braku oswojenia z człowiekiem. W tym wypadku należy pracować nad tym, żeby świnka zrozumiała, że ludzie są fajni. W tym celu przydaje się karmienie z ręki lub z łyżki, drapanie po brzuszku, przemawianie spokojnym głosem, ustawienie kojca ze świnką w centralnym punkcie domu, żeby przyzwyczaiła się do widoku i zapachu człowieka. Młode świnki oswajają się szybko, więc ten problem powinien ustąpić.

Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku gdy świnka ma być towarzyszem dziecka, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie prawidłowych zachowań zarówno u dziecka jak i u świnki. Dziecku nie pozwalamy na podkarmianie świnki i spanie z nią w łóżku, a śwince nie pozwalamy na wymuszanie od dziecka głaskania lub przysmaków kwiczeniem lub gwałtownym trącaniem ryjkiem.

Świnki są pojętnymi stworzeniami i dobrze reagują na szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia, czyli nagradzanie pożądanych zachowań smakołykiem lub pieszczotą. Od pierwszego dnia pobytu świnki w domu należy określić zasady współżycia i konsekwentnie ich przestrzegać. Konsekwencja, nagradzanie pożądanych zachowań, stanowcze reagowanie na zachowania niepożądane to coś, co musimy robić cały czas, a nie tylko w młodości – musimy o tym śwince nieustanie przypominać i nie folgować jej ani na chwilę, bo będzie próbowała to wykorzystać i podnieść swoją hierarchię w stadzie.

Terytorialny charakter świnek jest również kolejnym argumentem przemawiającym za nietrzymaniem ich w mieszkaniu. Świnka będzie traktować mieszkanie jako własne terytorium i gdy będzie starsza może agresywnie reagować na gości. W jej oczach będzie to inna świnia, która wkroczyła na jej terytorium. Dużo prościej jest zrobić śwince własne mieszkanko na dworze i zapraszać ją do domu wtedy, gdy my mamy na to ochotę. Jeśli jednak zdecydujemy się na świnkę w mieszkaniu, należy obserwować jej stosunek do odwiedzających, aby w porę reagować na niewłaściwe zachowanie. Ja będę się jeszcze upierać przy tym, żeby świnka miała własny kojec lub klatkę, w której zawsze można ją zamknąć. Pamiętajmy jednak, że my musimy mieć prawo włożyć rękę do tej klatki – bo my rządzimy w tym stadzie.

Muszę też wspomnieć o tym, że znacznie częściej to my jesteśmy winni agresji zwierząt, a nie one. Genetycznie agresywne osobniki, tak wśród świnek jak i psów, i pewnie innych zwierząt również, nie zdarzają się często. Znacznie częściej to człowiek nie umie właściwie odczytać mowy zwierząt traktując je jakby były ludźmi i okropnie je rozpieszczając. A – proszę mi wierzyć – nie jest trudno rozpieścić istoty tak słodkiej jak prosiątko. Dlatego nie polecam świnek ludziom, którzy nie umieją wychować labradora, ani ludziom, którym nie chce się poświęcić czasu na poznanie zachowań zwierząt, z którymi planują żyć.